
Не знам какво толкова залитам по властолюбиви мъже с интелектуален заряд, или решаващо значение има големия, ясно очертан нос, но Ришельо ме беше поразил в древни времена, когато момчетата си правеха фунийки за стреляне от скъсани страници на некермани и четяха приключенски истории...
Както виждате от рисунките, тресе ме любовна вълна към него (и към времето, когато са яли предимно с пръсти и са отвличали жени през прозорци :)))) още от детските ми години, като пръски от нея леко се прехвърлиха и към Ветинари през последните години на моето съществуване...


Приликите са очевидни. Прекрасно изградена шпионска мрежа, властта се използва предимно за укрепване на държавата /респективно Анкх-Морпорк/ и чак след това за лични цели, желязна самодисциплина, забележителен интелект и лъхащ аристократизъм. (Ех, да имах и аз такъв нос!)
Благородници, че и отличници до мозъка на костите си: Хавлок Ветинари завършва с отличие Гилдията на убийците в Анкх-Морпорк, като това висше образование е традиционно за аристократичния елит. Кардинал Ришельо също не се е изложил – завършва с отличие граматика и философия в Наварския колеж в Париж, а после постъпил в Кралската Академия ( тук срещнах малко противоречива информация ), но прекъсва военното си обучение и се посвещава в духовен сан – на 21 години става епископ.
И двамата притежават достойна за възхита шпионска мрежа.
За 18-годишния период, в който управлявал (1624 - 1642) Ришельо разкрил повече заговори, отколкото всички свои предшественици взети заедно.
А Ветинари научаваше за събитията още преди да са се случили...:)))
Негова е и блестящата идея, че щом престъпността не може да бъде премахната, то най-добре за всички е тя да бъде организирана.
От него могат да се научат редица хватки, за съжаление неприложими в съвременните форми на общуване ( фейсбоклук или разни сини птички... :))) ):
"Лорд Ветинари се взираше с голямо внимание, защото от многогодишния си опит беше установил, че съсредоточеното слушане на събеседника обикновено го изважда от равновесие."
„А на среща като тази, когато Ветинари чуваше съветите на градските първенци, той слушаше особено съсредоточено, защото това, което хората казваха, беше онова, което те искаха да чуе. Затова Патрицият обръщаше огромно внимание на пространствата между думите. Там се намираха нещата, за които събеседниците му се надяваха той да не знае и за които не искаха той да научи. „
Кардиналът, освен остър поглед, притежава и колосално въображение:
„Намерете ми две думи, написани на хартия и аз ще измисля двеста причини да обеся техния автор! „
Не ми се е мяркала подобна обаятелна личност,подобни на горните две (изключая Берлускони, чийто чар и власт над жените е истинска загадка за мен, хахха), но държа очите си на четири и се взирам упорито в хоризонта.
