Благодарение на някакви Mtel-ски точки се сдобих с "Тайните на мистификациите".
Зарязах сто пъти по-интересната "Свят, населен с демони" и се зарових в горепосочените загадки.
Едно от най-великите имена в световната литература е това на Уилям Шекспир.
Бил ли е „Шекспир” Шекспир?
По решение на генералната конференция на ЮНЕСКО 23 април – рожденият ден на Шекспир се празнува като Международен ден на книгата и авторското право.
Какво е известно за него т.е. официалната версия за личността, криеща се под името Shakespeare / и защо се водят толкова спорове между защитниците на тази версия и еретиците-нестратфордианци ?
Роден и починал в градчето Стратфорд он Ейвън, погребан под плочите на църквата „Света Троица”. Известно е, че е бил лихвар, търговец, съдил се е, избягвал да си плаща данъците. Текстът на завещанието му, открито през 1747г. потресло антикварят Джоузеф Грин – бил толкова невежествен и далеч от блестящия стил на великият поет, че било дори унизително човек да си помисли, че е написано от него…Подписът бил очевидно на човек, несвикнал да борави с перо. Цялото му семейство било неграмотно – дори децата! Известно е, че Шекспир не е напускал Англия (според регистрите). Откъде тогава е познавал толкова добре градове като Падуа, Верона, Венеция? Една от сцените в „Хенрих V” е написана на отличен френски – къде го е изучил?
Речникът на Шекспир е забележителен – 20 000 думи. На съвременния англичанин с университетско образование му стигат 4000 думи, на слабо образования провинциалист от епохата на Елизабет и петстотин са му били много…
Сюжетите на пиесите му са заимствани от латински, гръцки, испански, италиански и френски творби. Къде ги е прочел, след като по онова време в Англия не са съществували обществени библиотеки, а книгите са стрували скъпо? А и как е могъл да ги прочете ако не е знаел езици?
Не съществува нито един портрет на Шекспир направен приживе. Всички са разобличени като фалшификати. Портретите направени след неговата смърт се различават твърде много – все едно са рисували различни хора.
От края на XIX век започва сериозното търсене на „истинския Шекспир”.
Един от претендентите е Роджър Манърс, граф Рътленд .
Изследователите обръщат внимание на една загадъчна поема „Гълъб и Феникс”, подписана с името Шекспир, която е била отпечатана в т.нар. честъров сборник , който оплаква паметта на безвременно починала двойка. Установява се, че зад имената Гълъб и Феникс са скрити именно гръф Рътленд и съпругата му Елизабет.
Краят на творчеството на Шекспир съвпада с 1612г. – годината на смъртта на Рътленд, а стратфордският Шекспир е живял още четири години. И за това време нищо не създал! Почти всички книги,вдъхновили шекспировите пиеси се намират в библиотеката на Белвуар, родовия замък на Рътленд. На всичкото и отгоре пред замъка има еспланада за оръдия, каквато е описана в „Хамлет” и каквато не съществува в истинския Елсинор.
Сюжета на Хамлет има поразителни съвпадения в личната съдба на графа. Смъртта на двойката е почти аналогична с тази на Ромео и Жулиета.
Надали някога ще се узнае истината за това кой е стоял зад маската на великия гений.
Пък и това не мисля, че е особено важно. Важни са произведенията, които оставя след себе си и които го обезсмъртяват.
Благодарна съм на родителите ми за света на книгите и магията на киното, в които ме потопиха още от най-ранна възраст. У дома има безценна колекция не само от книги, но и доста албуми, в които майка ми си е лепила изрезки от списания / най-вече „Филмови новини”/ и именно в тях обичах да се ровя като малка.
Ето и снимки, които страшно ми се свидят да публикувам …игнорирам факта, че вече всичко може да се намери из мрежата ахххахх:
Елизабет Тейлър в „Укротяване на опърничавата”
Един от най-добрите – Инокентий Смоктуновски и Анастасия Вертинская в ролите на Хамлет и Офелия.
Дам – не може да пропусна и сър Лорънс Оливие:
А пък аз обичам и анимации:
Стана доста дълго и се съмнявам, че някой ще го изчете.
Разбира се казвам това по-горното само с егоистична цел да го опровергаете…:)
Главни виновници за публикацията:
След прозрението на Ламотхспир, че Шекспир е бил жена, желанието на конспиратора Ностромо за литературен спор, изказаното от Горан задоволство от факта, че сред най-четените и превеждани автори, не са Дан Браун и Коелю, а Шекспир и Жул Верн…Боби също ме вдъхновява с интересни статии / имах си аз да пропусне Шекспир:)в мен се породи силно желание да напиша нещо по темата...
Не мислете, че не изпитвам съмнения и терзания.
Ей сега се чудих дали да постна това или не.
Ха, и аз като малък си бях правил класьор с филмови новини и фотоси, даже още го пазя - ще го постна като доказателство (леле, а колко лепило бях изхабил!).
ОтговорИзтриванеИначе, Ел, то тука няма спор. Съгласен съм с всичко, даже и с Ламот - Шекспир е бил хермафродит... от космоса. Да, не вярвате, ама той е бил пристигнал на земята с летящ леген от тефлон (за да не прегори при триенето с атмосферата), което обяснява и всички тези противоречиви данни - с други думи той е знаел всичко, а годините прекарани в парижките локали са му докарали сифилис, затова и така скоропостижно се е върнал на планетата си - Мелмак или нещо такова...
Та, понеже само съм зачитал сонетите му (и Хамлет донякъде), се сдобих с ББС постановките по произведенията му, които вярвам и ти успя да си дръпнеш. Колекцията е от около 25GB и е на изчакване. Явно на едни по-поетични времена.
Страхотен пост, жалко че пак нямаше секс. :DDD
А попадала ли си на твърдението, че е виден орфист ?
ОтговорИзтриванеАхххаха - Ностро - ти си по сексуалните постове.
ОтговорИзтриванеАз за шах и футбол рядко пиша :)))
Самодивке - не не съм.
Все още съм в плен на сините ти бижута...
:)
аз не съм провокатор, знаете...
ОтговорИзтриванено според мен, в предишния пост, Ностро съвсем откровено заяви, че жените не могат да пишат (само Агата е чел).
Наскоро се разрази дискусия Кинг вс Стефани Майър
http://www.cheekopek.com/quotes/stephen-king-stephenie-meyer
Еми, прав е Стиви!
Много ми харесаха албумите на твоята маман! Моят тата даже един архаичен Плейбой не е запазил :( Само научни книги :(
Ламоте, страшен си (провокатор)!!!
ОтговорИзтриванеТа, могат ли жените да пишат? Изключвам Стефани Майър, сестра ми на пет години вече пишеше по-добре от нея, а имаше и оформен стил.
Доказани случаи на жени с писателски талант:
- Агата Кристи! - терифик.
- Астрид Линдгред! - абсолютише.
- Айн Ранд! - само съм гледал филм за нея.
Извод: Само жени с име, започващо с буквата "А" могат да пишат.
Личи си, че днес съм на вчерашен...
Те отдавна се джавкат, само че името на Стивън Кинг го има изтъпанчено на корицата на Плейбой , а Стефанито блее по баирите
ОтговорИзтриване:)
ААААААААААААа...Ностро къде изби?
ОтговорИзтриванеАма има логика!
Вие от велики поети на плейбой ударихте!
Възмутена съм!
Ми че "Плейбой" си е авторитетно издание - гордост е за авторите да видят в него свое произведение. Няма майтап.
ОтговорИзтриванеШекспир е загадка, да. Нямам представа кой ще го разгадае. Всичко, за което си писала съм го срещала - най-фрапиращото беше, че може да е жена.
ОтговорИзтриване"Не мислете, че не изпитвам съмнения и терзания."
ОтговорИзтриванеО, Ел ... долното изглежда създадено за теб ... без никакво съмнение :))
"Сомневаться или не сомневаться, вот в чём вопрос ... а может быть и нет?"
;)
Това май бие корицата на Плейбой :)))
ОтговорИзтриванеА това май (б/п)ие всичко... :)
ОтговорИзтриванеИ като си заговорихме за писане, а с Ламот вече обсъждахме писането на фантастика ето тук, реших(ме) да разберем дали жените-блогърки могат да пишат фантастика....
ОтговорИзтриванеДобре де, излъгах, "плъзнахме" заявка дали който и да е може да пише такава, като в момента има трима желаещи списвачи - Ламот, Легранделф и Лакозаностро. Приканвам тук разписалите се коментиращи да не говорят само празни приказки, защото това и аз го мога (както вече доказах с по-горните си коментари), а да изненадат читателите си с кратко фантастично разказче. Инициативата се казва... ааааа... "Шпек", накратко от "спекулативна фантастика"....
Желаещите само да не се блъскат, има място за всички. :)
Да, това е много интересен въпрос. Вероятно графът е смятал за много остроумна шега да се подписва с Шекспир, защото вероятно всички са го знаели оня какъв галош е. А ето и
ОтговорИзтриванеистинската история за това, как е написан Хамлет!
по повод казуса "Шекспир", може би ще ти бъде интересна книгата Зад маската на Шекспир - мен ме остави без дъх, още повече след като се разрових и прочетох, че авторът й я е публикувал под псевдоним и никой не знае истинското му име :)
ОтговорИзтриване